Na czym polega pilates
Ćwiczenia pilates wymyślone zostały w celu podniesienia poziomu sprawności żołnierzy, rannych podczas I Wojny Światowej. Stworzył je Joseph Pilates, czynny sportowiec i sanitariusz. Swoich pacjentów poddawał rehabilitacji na skonstruowanych przez siebie urządzeniach, które składały się z łóżek szpitalnych i systemu sprężyn. Jako, że odnosiły one świetne skutki, wkrótce pilates stał się nie tylko metodą fizjoterapii, ale również nowatorskiego treningu sportowego. Obecnie trenuje się go zarówno w domowym zaciszu jak i w profesjonalnych klubach fitness. Czym pilates podbił serca ćwiczących? Tym, że wykorzystując elementy jogi, baletu, treningu siłowego i gimnastyki pozwala wzmocnić całe ciało, uelastycznić je. Trening pilates to zestaw ponad 500 ćwiczeń, które opierają się o uelastycznianie, rozciąganie i wzmacnianie mięśni oraz o głębokie i powolne oddychanie. Podnosi więc ogólną kondycję psycho-fizyczną organizmu.
Zalecenia – kto może wykonywać ten rodzaj ćwiczeń a kto nie powinien
Od lat wiadomo, że pilates ma zbawienny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Pozwala podnieść poziom ogólnej sprawności fizycznej, lepiej kontrolować ruchy ciała i utrzymać prawidłową postawę. Redukuje uczucie stresu i podnosi poziom endorfin, znanych szerzej jako hormony szczęścia. Jako, że ryzyko kontuzji w pilatesie jest praktycznie równe zeru, coraz większą popularnością cieszy się on wśród osób starszych. Ponadto, trenują go także kobiety w ciąży. Czy istnieją więc jakiekolwiek przeciwskazania do uprawiania tej aktywności fizycznej? Tak, choć jest ich naprawdę niewiele.
Przeciwskazania do ćwiczenia pilatesu:
– niedawno przebyta operacja,
– pierwszy trymestr ciąży,
– ciąża podwyższonego ryzyka,
– niedawne złamanie kości,
– zaawansowana osteoporoza,
– problemy z ciśnieniem krwi,
– przepuklina dyskowa,
– zakrzepica,
– ostre stany zapalne,
– kręgozmyk.
Jak każda aktywność fizyczna, także i pilates, wymaga konsultacji medycznej. Zanim więc rozpoczniesz trening, udaj się do lekarza.
Efekty – jakie są zalety treningu metodą Josepha Pilatesa
Ćwiczenia metodą Pilatesa doskonale wpływają na samopoczucie i ogólną kondycję organizmu:
– wzmacniają mięśnie głębokie ciała, tak zwane core muscles,
– uelastyczniają, rozciągają i wzmacniają wszystkie partie mięśni,
– podnoszą świadomość ciała,
– leczą bóle kręgosłupa i zapobiegają ich powstawaniu,
– wzmacniają gorset mięśniowy i pozwalają utrzymywać poprawną postawę ciała,
– wysmuklają całą sylwetkę,
– ujędrniają ciało i likwidują cellulit,
– poprawiają umiejętność koncentracji ,
– podnoszą poziom koordynacji ruchowej,
– relaksują i zmniejszą poziom stresu,
– uczą prawidłowo oddychać,
– pozwalają spalać kalorie i zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Pilates a odchudzanie – czy ćwiczenia pilates pozwalają schudnąć
Pilates doskonale ujędrnia ramiona, brzuch, uda i pośladki, wzmacnia wszystkie mięśnie ciała. Ćwiczenia, które wchodzą w skład zestawu Pilatesa, opierają się głównie o wzmocnienie mięśni i ich uelastycznienie, nie zaś o utratę masy ciała. W przeciwieństwie do aktywności aerobowych czy siłowych, nie gwarantują szybkiego odchudzania. Pilates rozciąga, wszystkie partie mięśniowe w celu uzyskania ich największej efektywności. Nawet kompletny trening nie sprawi więc, że człowiek stanie się szczupły, jeśli dotychczas zmagał się z nadwagą. Jeśli zależy Ci na utracie kilogramów, warto zdecydować się o wprowadzenie pewnych modyfikacji do ćwiczeń. Jakich? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.
Trening siłowy
To przede wszystkim dzięki treningom siłowym 2-3 razy w tygodniu jesteśmy w stanie spalić dpowiednią liczbę kalorii aby uzyskać efekt odchudzania.
Trening z obciążeniem to rodzaj sportu, który niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Włączenie treningu siłowego do swojego planu treningowego ma ogromny wpływ na podniesienie jakości życia. Główne korzyści, o których warto wiedzieć to:
- wysmuklenie oraz wzmocnienie sylwetki;
- więcej siły – to aspekt, który wbrew pozorom przydaje się w życiu codziennym, zwykłe czynności staną się dużo łatwiejsze;
- lepszy nastrój, większa odporność na stres;
- mocniejsze kości – ćwiczenia z obciążeniem wpływają na zwiększenie gęstości kości, co z kolei przekłada się na ich mniejszą podatność na złamania i urazy;
- mniejsze ryzyko kontuzji – mocne mięśnie, gęste kości oraz świadomość własnego ciała sprawiają, że zagrożenie kontuzją jest zdecydowanie niższe;
- lepsza postawa ciała – silne mięśnie pleców, otwarta klatka piersiowa
Czy trening siłowy spala tłuszcz?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystko dlatego, że regularnie wykonywany trening siłowy w złożony sposób oddziałuje na organizm. Po pierwsze wpływa na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, stopniowo zmieniając stosunek tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej. Mięśnie to tkanka, która zachowuje się zupełnie inaczej niż tłuszcz- jest ona bardziej „wymagająca” kalorycznie! A zatem, im więcej mięśni, tym więcej kalorii będzie zużywać ciało. Mówiąc inaczej – wzrośnie Twoja PPM (podstawowa przemiana materii) i przy zachowaniu takiej samej diety wydatki kaloryczne będą większe, co przełoży się na redukcję tkanki tłuszczowej. Przeliczając, 1 kilogram mięśni zużywa codziennie 120-130 kalorii, nawet w spoczynku!
le kalorii spala trening siłowy?
Tutaj również bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale szacuje się, że pojedynczy trening to wydatek rzędu 200-300 kalorii.
A więc co spowoduje, że schudniesz?
Odpowiedni bilans kaloryczny! Tak, ustalenie odpowiedniego bilansu kalorycznego spowoduje, że w połączeniu z treningiem siłowym, zajęciom pilatesu zaczniesz chudnąć! A co poza tym? Wysmuklisz swoje ciało! Połączenie tych trzech rzeczy spowoduje, że przemiany w Twoim organizmie staną się dużo szybciej.